Šoubiz 17. ledna 2018   02:31  |  Lubo Sulko

Objavili dve doteraz neznáme skice od Vincenta van Gogha

Aj táto skica patrí k dielma Van Gogha. / sita/ap
Odborníkom z Van Goghovho múzea v Amsterdame sa podarilo identifikovať dve doteraz neznáme skice od tohto významného maliara. Diela Kopec Montmartre s lomom a Kopec Montmartre sú nakreslené čiernou kriedou a vznikli v roku 1886. Autorstvo Vincenta van Gogha k obrazom vedci pripísali po ich rozsiahlom výskume zameranom na "motív, štýl, techniku, materiály a pôvod" diel.

Kopec Montmartre s lomom s rozmermi 31 krát 48 centimetrov patrí do zbierky Van Vlissingenovej nadácie umenia a bol prvotným predmetom skúmania vedcov. Na základe jeho identifikácie sa potom podarilo pripísať autorstvo aj ku Kopcu Montmartre, ktorý má rozmery 32 krát 48 centimetrov a patrí do zbierky Van Goghovho múzea. "Tieto dve kresby sú očividne vytvorené rovnakou rukou a štýlom súvisiacim s modelovými kresbami, ktoré van Gogh vytvoril začiatkom roku 1886, najprv v Antverpách a potom v Paríži v Cormonovom (maliar Fernand Cormon, pozn. SITA) štúdiu. Materiály použité na kreslenie sú rovnaké a motívy môžu súvisieť s maľbami, ktoré vytvoril na Montmartri počas jari a na začiatku leta," vysvetlil Teio Meedendorp z Van Goghovho múzea.

Obe skice od utorka vystavuje múzeum Singer Laren v meste Laren neďaleko Amsterdamu, a to rámci výstavy "Impresionizmus a ďalej. Úžasná cesta" zameranej na diela impresionistov, postimpresionistov a expresionistov.

Témy: umenie
Ďalšie články
Reklama
Reklama