Knihy 26. března 2018   11:39  |  Lubo Sulko

Vychádza prvá kniha o fenoméne urban exploration na Slovensku

Na knižné pulty prichádza novinka. / slovart
Kniha Prevádzači – Urbex na Slovensku je výsledkom dvojročného cestovania po zabudnutých budovách a lokalitách na Slovensku. Spája v sebe netradičný cestopis so záujmom o odchádzajúcu architektúru.

Kniha Juraja Floreka s autentickým textom a kvalitnými fotografiami je historicky prvou publikáciou o fenoméne urban exploration (Urbex) na Slovensku. Vychádza v spolupráci vydavateľstiev O.K.O. a SLOVART.

Pozývame na krst knihy, ktorý sa uskutoční v utorok 27. marca 2018 o 18:00 v Novej Cvernovke na Račianskej ulici 78 v Bratislave. Okrem prezentácie autora o urban exploringu a vzniku knihy samotnej, vystúpi aj hudobný hosť Stroon. Knihu pokrstí prezident Ústavu urbánnej speleológie. Podrobnosti nájdete vo facebookovej udalosti.

Kniha má 23 kapitol, každá je venovaná jednému z tradičných regiónov Slovenska. Autorom textu aj fotografií je vizuálny umelec a dychtivý prieskumník Juraj Florek. Kniha je okrem dobrodružného záznamu jednotlivých prieskumov aj sondou do pocitov mladej generácie na Slovensku a jej vyrovnávania sa so súčasnou post-industriálnou situáciou. Fakty o histórii navštívených miest sa držia na potrebnom minime, aby lokality zostali uchránené pred bežným turizmom. Text podaný skoro až denníkovou formou zaznamenáva všetko, tak ako sa stalo, bez cenzúry a zbytočných servítok. 

„Urbex v sebe spája rozpoznanie historického významu lokality a jej autentickej krásy s prvkami adrenalínu a kreatívneho riešenia problémov.” Ninjalicious, urbánny prieskumník z Toronta. 

Najlepší spôsob, ako spoznať neobjavené zákutia je osloviť v každom regióne niekoho, kto takpovediac pozná každú dieru v chodníku a ukáže vám zabudnuté lokality svojho mesta. Vďaka svojej kamarátskej povahe Juraj postupne navštevoval ľudí – prevádzačov, ktorí ho povodili najbizarnejšími lokalitami svojho regiónu, alebo sa s ním podujali preskúmať nejaký nový. Táto pracovná metóda určila aj názov knihy – Prevádzači. 

Objavovanie je sprevádzané poctivou dávkou adrenalínu a priznaním všetkých prieskumníckych úspechov, ale aj zlyhaní. Aj keď v urbexových kruhoch prirodzene funguje súťaživosť, Juraj Florek to berie športovo. Prevádzači sú hlavne o kamarátstve, dobrodružstve, ale aj poukazovaní na to, ako na Slovensku postupne prichádzame o naše priemyselné dedičstvo.

Úvodné kapitoly knihy objasňujú pojem Urban Exploration, krátku históriu Urbexu vo svete, ako aj na Slovensku. Knihu nebude treba čítať s atlasom Slovenska, graficky zjednodušená mapa vás zorientuje v každej časti. V závere knihy nechýba slovník pojmov, kľúč k žargónu Urban Exploringu, ktorý sa tiahne naprieč celou knihou.

(ts)

 

Témy: novinka
Ďalšie články
Reklama
Reklama