Knihy 10. února 2018   14:02  |  Lubo Sulko

Nový román nositeľa Goncourtovej ceny

Nový román v edícii MM / slovart
Tahar Ben Jelloun je jedným z najprekladanejších súčasných maghrebských spisovateľov. V edícii MM Vydavateľstva Slovart, ktorá tento rok oslavuje 20. výročie, práve vychádza román Manželstvo pre potešenie.

Ben Jelloun je nesmierne plodným autorom, okrem beletrie píše aj básne a eseje – medzi jeho najznámejšie diela patria romány Dieťa z piesku a Svätá noc, za ktorý dostal prestížnu Goncourtovu cenu. Marocký spisovateľ tvorí po francúzsky a na Slovensku jeho kniha vychádza v preklade Igora Navrátila. 

„Ben Jelloun, majster slova, opäť varuje pred hrozivým dedičstvom postkolonializmu a akoukoľvek formou predsudkov, sleduje cestu nelegálnych prisťahovalcov odsúdených na exil z vlastnej krajiny a odsudzuje islam, vynájdený cudzími ľuďmi... Je to ako čítať báseň tom, čo sa okolo nás deje.“ La Libre Belgique 

Amir, úspešný obchodník vo Feze, je ženatý a má štyri deti. Každý rok cestuje cez púšť do Senegalu po nový tovar. Tam sa zoznámi s Nabou, a keďže Amir je silno veriaci moslim, aby nemusel žiť v hriechu, uzavrie s touto ženou „manželstvo pre potešenie“, ktoré islam veriacim povoľuje. Nabou mu porodí dvojčatá-chlapcov, jedného bieleho, druhého čierneho. A hoci súrodencov spája pokrvné puto, ich životy sa časom uberú odlišnými smermi. Ben Jelloun prostredníctvom osudov troch generácií ponúka nezvyčajný a výnimočný pohľad na spoločensko-politickú situáciu v Maroku od päťdesiatych rokov 20. storočia až po súčasnosť.

„Ben Jelloun je jednoznačne najväčším žijúcim marockým autorom. Jeho impozantné dielo je magickou kombináciou intelektu a predstavivosti.“ The Guardian

Ďalšie články
Reklama
Reklama