Knihy 26. ledna 2018   14:24  |  Lubo Sulko

Takto spomína spisovateľ

Novinka jeu ž na našich pultoch. / Slovart
Vydavateľstvo SLOVART rozšírilo pred 20 rokmi svoju dovtedajšiu ponuku o preklady svetových autorov literatúry s názvom Edícia MM, a teraz vychádza už jej v poradí 140. titul. Je ním román Vyšetrovateľ od srbského autora Dragana Velikića, nositeľa prestížnej literárnej ceny časopisu NIN.

V ňom zastihne spisovateľa, rozprávača románu, správa o matkinej smrti a stáva sa hybnou silou, ktorá rozpletá vrstevnaté rodinné príbehy a vedie k otvoreniu emotívnej rodinnej čiernej skrinky. Nikto si život nepamätal podrobnejšie ako jeho matka. A po jej smrti v odkrývaní nielen rodinnej minulosti pokračuje jej syn. Ako kronikár s trpezlivosťou vyšetrovateľa odkrýva spomienky na detstvo v Pule, život vo Viedni, Budapešti, Belehrade či Solúne, rozpráva o zaniknutej histórii veľkých miest i civilizácií, o strachu zo zabúdania a preniká do sveta, ktorý už nejestvuje. 

 Dragan Velikić (1953) sa narodil v Belehrade a vyrastal v prímorskej Pule. Pracoval ako šéfredaktor vydavateľstva Rádia B92 a prispieval do viacerých časopisov. V deväťdesiatych rokoch sa čoraz častejšie dostával do konfliktu s miloševićovským vedením štátu, a preto na niekoľko rokov Srbsko opustil a žil striedavo vo Viedni, v Budapešti, Berlíne a Mníchove. V rokoch 2005 až 2009 bol srbským veľvyslancom v Rakúsku. V súčasnosti sa radí medzi najznámejších a medzinárodne uznávaných srbských spisovateľov. Vo Vydavateľstve SLOVART mu vyšla v roku 2011 kniha Ruské okno (Ruski prozor). 

Témy: novinka
Ďalšie články
Reklama
Reklama