Film 14. dubna 2018   08:14  |  redakce

Smutná správa z USA. Zomrel oscarový režisér Miloš Forman

Oscarový režisér Miloš Forman. / tasr
Vo veku 86 rokov zomrel v piatok v USA český režisér Miloš Forman. Držiteľ dvoch Oscarov podľa manželky zomrel po krátkej chorobe. Forman bol otcom štyroch synov.

„Jeho odchod bol pokojný a po celú dobu bol obklopený rodinou a svojimi najbližšími," dodala Martina Formanová. Posledná rozlúčka bude iba v úzkom rodinnom kruhu. 

Miloš Forman bol sirota. Obaja jeho rodičia zahynuli v koncentračných táboroch. Majetok jeho rodiny následns zabavili komunisti. Forman odišiel do USA po invázii sovietskych vojsk do Česko-Slovenska v roku 1968. Jeho prvým americkým filmom bol Taking off. Spolupracoval s českými filmármi, Amadea oceneného ôsmimi Oscarmi natočil v Kroměříži, Prahe a okolí.

Formanovým nezabudnuteľným filmom bol Prelet nad kukučkiným hniezdom s Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe - snímka získala v roku 1975 päť Oscarov. Forman je držiteľom dvoch Oscarov za najlepšiu réžiu, troch Zlatých glóbusov a ceny BAFTA.

Vyštudoval scenáristiku na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe (FAMU) a ešte počas štúdia pôsobil ako pomocný režisér a asistent Alfréda Radoka. Do roku 1968 spolu s Miroslavom Ondříčkom natočil niekoľko legendárnych filmov ako Černý Petr alebo Hoří, má panenko.

Témy: úmrtie
Ďalšie články
Reklama
Reklama