Seriály 22. května 2018   16:07  |  redakce

Legenda oslavuje: Mrcha Alexis z Dynastie má 85 rokov

Joan Collins / TASR
Britsko-americká herečka Joan Collinsová sa v stredu 23. mája dožíva životného jubilea 85 rokov. Divákom sa predstavila v mnohých filmoch, ale slávu jej priniesla postava Alexis v americkom televíznom seriály Dynasty (Dynastia, 1981), ktorý sa vysielal niekoľko rokov. Joan Collinsová je tiež spisovateľkou a úspešnou podnikateľkou.

Laureátka dvoch ocenení Zlatý glóbus a viacnásobná nominantka na cenu Emmy, ako aj držiteľka ďalších ocenení, sa herečka objavila vo viac ako 60 celovečerných filmoch a desiatkach televíznych programov. Joan Henrietta Collinsová sa narodila 23. mája 1933 v Londýne v Spojenom kráľovstve. Herectvu sa venuje už od detstva. Študovala na Kráľovskej akadémii divadelných umení (Royal Academy of Dramatic Art). Pred kamerou Joan Collinsová debutovala v roku 1952 a americkom televíznom seriály Guiding Light (U nás v Springfielde). V roku 1955 zakotvila v americkom Hollywoode. Hoci účinkovala v mnohých filmoch, slávnou sa stala vďaka americkému televíznemu seriálu Dynasty. Predstaviteľka Alexis jej priniesla šesť ráz nomináciu na cenu Zlatý glóbus, pričom v roku 1983 trofej aj získala.

Účinkovala vo filmoch nakrútených podľa románov jej sestry spisovateľky Jackie Collinsovej. Zahrala si vo filmoch ako The Girl in the Red Velvet Swing (1955), Rally 'Round the Flag, Boys! (1958), Bravados (1958), The Stud (1978), The Bitch (1979), či Absolutely Fabulous: The Movie (Naprosto dokonalé, 2016). Od roku 1983 má aj hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy. Okrem filmu sa angažuje aj v divadle. V roku 2001 mala úspech s divadelným predstavením Over The Moon v svetoznámom londýnskom stánku West End. Počas predstavení nosila napriek svojmu vyššiemu veku zvodné podväzkové pásy.

Joan Collinsová vydala šestnásť kníh od začiatku roku 1985 s jej prvou najpredávanejšou autobiografiou a prispieva do mnohých známych časopisov. Hviezda seriálu Dynasty oslávila svoje 50. narodeniny v roku 1983 dvojstránkou v časopise Playboy, za ktorú dostala podľa odhadov milión dolárov. Vo svete je uznávanou módnou ikonou. Vydavateľstvo Harpers & Queen zaradilo v roku 2003 Joan Collinsovú do rebríčka 100. najštýlovejších žien minulého storočia.

V máji 2004 herečka oznámila svoj vstup do britskej euroskeptickej Nezávislej strany (UKIP), ktorá sa vyslovila za vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ).
Jej prvé manželstvo s Maxwellom Reedom rozviedli po štyroch rokoch v roku 1956. Následne si zobrala za manžela speváka a herca Anthonyho Newleya. Toto v poradí druhé manželstvo trvalo do roku 1971 a v tom istom roku povedala po tretí raz "áno" Ronovi Kassovi. V manželskom zväzku s ním žila do roku 1984. Joan Collinsová po poslednom rozvode s Petrom Holmom (toto manželstvo trvalo len 13 mesiacov) v roku 1987 žila 13 rokov s obchodníkom s umeleckými dielami Robinom Hurlstonom. Piatykrát sa vydala 1. marca 2002 za Percy Gibsona, mladého peruánskeho divadelného manažéra. Herečka má tri deti, syna Sachu a dve dcéry Taru a Katy.

Za prácu pre charitatívne organizácie získala v marci 2015 herečka Joan Collinsová Rad britského impéria. Rodáčke z Londýna udelil titul Dame britský následník trónu princ Charles. Dame Joan Collinsová je pracovníkom mnohých charitatívnych organizácií v Spojenom kráľovstve spojených s rakovinou prsníka a deťmi. Je čestným zakladajúcim členom Národnej spoločnosti prevencie proti krutosti na deťoch. Podporuje niekoľko pestúnskych detí v Indii už 25 rokov. Od roku 1983 je patrónom Medzinárodnej nadácie pre deti s poruchami učenia.

Ďalšie články
Reklama
Reklama